Domowy detoks
Zima to trudny okres dla naszego organizmu. Niskie temperatury i niewielka ilość światła słonecznego w ciągu dnia nie sprzyjają podejmowaniu aktywności fizycznej oraz wpływają niekorzystnie na nasz nastrój i samopoczucie. Niewystarczająca ekspozycja skóry na światło słoneczne może przyczynić się do powstania lub pogłębienia niedoborów witaminy D, a niewielka dostępność do świeżych, dojrzałych i smacznych warzyw i owoców z reguły powoduje zmniejszenie ich spożycia w tym okresie. W ten sposób może dojść do powstania niedoborów witamin i składników mineralnych, co w konsekwencji wpływa na stan naszego organizmu. Do najczęstszych objawów fenotypowych zaliczyć możemy pogorszenie stanu skóry – suchość, jej nadmierne rogowacenie się i łuszczenie oraz łamliwość włosów i paznokci. Często następuje również ogólny spadek samopoczucia. Pojawia się uczucie zmęczenia, przygnębienia i osłabienia organizmu, a także zwiększa się podatność do zachorowania na choroby infekcyjne.
Wolne rodniki tlenowe
Przyczyną złego stanu zdrowia i samopoczucia oprócz wspomnianych wcześniej niedoborów może być również nagromadzenie wolnych rodników tlenowych. Pod tą tajemniczą nazwą kryją się niezwykle reaktywne cząsteczki, które posiadają ogromną łatwość wchodzenia w reakcje chemiczne ze składnikami komórek. Ich nadmiar w naszym organizmie może zaburzać jego prawidłowe funkcjonowanie. To właśnie z nadmiaru tych substancji należy przede wszystkim oczyścić swój organizm.
Gdzie się znajdują wolne rodniki i jak ich unikać?
Wiele z nich powstaje w sposób naturalny w organizmie, na skutek zachodzących reakcji o podłożu zapalnym. Część tworzona jest w wyniku stosowania nieprawidłowej diety, palenia tytoniu oraz konsumpcji alkoholu w nadmiernych ilościach. Powstawanie wolnych rodników w nadmiarze przyspiesza również narażenie na zanieczyszczone środowisko i działanie promieniowania jonizującego.
Pogromcy wolnych rodników
Działanie wolnych rodników w organizmie równoważone jest przez antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Substancje te skutecznie zmniejszają ilość wolnych rodników, ułatwiają ich eliminację oraz pomagają w naprawie powstałych już uszkodzeń. Najlepszym źródłem antyoksydantów są bez wątpienia świeże warzywa i owoce!
Jak oczyścić swój organizm i poprawić jego funkcjonowanie?
Przedstawiamy 7 prostych zasad, które pomogą Ci poprawić kondycję Twojego organizmu.
Zasada numer 1. Warzywa i owoce podstawą posiłku.
Warzywa i owoce powinny stać się podstawą diety. Należy wykorzystać jak największą ilość produktów pojawiających się powoli w sezonie wiosennym. Nasz talerz powinien wyglądać niczym tęcza, ponieważ każdy z kolorów niesie ze sobą inne substancje, które pomogą oczyścić organizm z wolnych rodników i zbędnych produktów przemiany materii. Codziennie powinniśmy spożywać owoce i warzywa ze wszystkich grup kolorystycznych.
ŻÓŁTY I POMARAŃCZOWY: marchew, brzoskwinie, morele, cytryny i pomarańcze zawierają beta-karoten, który odgrywa szczególną rolę w poprawie wyglądu skóry, włosów i paznokci oraz chroni organizm przed wolnymi rodnikami.
CZERWONY: pomidory, jabłka, papryka, czereśnie, truskawki, buraki i granat są źródłem antocyjanów i korzystnie działającego na organizm likopenu, który pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych rodzajów nowotworów.
FIOLETOWY: ciemne winogrona, aronia, ciemne porzeczki, bakłażan, ciemna kapusta zawierają substancje o silnych właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.
ZIELONY: kiwi, szpinak, sałaty, brukselka, brokuły, kiełki, agrest, szparagi – idealne źródło kwasu foliowego i witamin z grupy B, których ilość w diecie podczas zimy mogła być zmniejszona.
BIAŁY: cebula, czosnek, por, kapusta pekińska, cykoria – bardzo dobre źródła allicyny i flawonoidów, które poprawiają odporność i ogólną kondycję organizmu.
Zasada numer 2. Codziennie koktajl!
Przyspieszyć proces oczyszczania organizmu możemy poprzez codzienne spożycie różnokolorowych koktajli owocowo-warzywnych. W tym celu możesz wykorzystać kilka naszych propozycji.
Kolor
Nazwa
Składniki
Sposób przygotowania
ŻÓŁTY
Oczyszczający koktajl pomarańczowy z selerem naciowym
1 łodyga selera naciowego
½ pomarańczy
½ banana
Kilka liści szpinaku
Wszystkie składniki oczyścić i umyć. Banana i pomarańczę obrać i pokroić na kawałki. Dodać pokrojony seler naciowy, liście szpinaku. Całość zmiksować. W razie potrzeby można dodać wodę.
POMARAŃCZOWY
Smoothie z mango i melisy
½ mango
½ grejpfrut czerwony
Kilka liści melisy
Woda
Mango i grejpfruta obrać i pokroić. Dodać liście melisy wodę. Zmiksować.
CZERWONY
Wytrawny koktajl pomidorowy
2 pomidory
1 łodyga selera naciowego
Gałązka natki pietruszki
Szczypta pieprzu i chili
Pomidory sparzyć ciepłą wodą i obrać ze skórki. Pokroić na kawałki, dodać kawałki selera naciowego, posiekaną natkę pietruszki. Doprawić. Zmiksować.
FIOLETOWY
Regenerujący koktajl jagodowy
½ szklanki borówek
½ szklanki jagód
Garść aronii
1 łyżeczka ksylitolu
Sok z cytryny
Woda
Wszystkie owoce wymieszać, dodać sok z cytryny i wodę. Zmiksować. W razie potrzeby dosłodzić ksylitolem.
ZIELONY
Orzeźwiający koktajl jabłkowy
½ jabłka
½ banana
1 kiwi
Kilka liści jarmużu
Kilka liści mięty
Sok z cytryny do smaku
Ok 100 ml wody
Jabłko, banana i kiwi obrać i pokroić. Dodać liście jarmużu i mięty. Skropić sokiem z cytryny. Zmiksować. W razie potrzeby dodać wodę.
ZIELONY
Odmładzający koktajl pietruszkowy
Pęczek natki pietruszki
Sok z cytryny
½ jabłka
1 kiwi
Natkę posiekać, dodać obrane i pokrojone jabłko, sok z cytryny i kiwi. Zmiksować.
BIAŁY
Wzmacniający koktajl imbirowy
½ banana
½ gruszki
Świeży imbir
Szczypta kardamonu
Sok z cytryny
Woda
Banana i gruszkę obrać i pokroić. Dodać posiekany świeży imbir, sok z cytryny, szczyptę kardamonu i odrobinę wody. Zmiksować.
Zasada numer 3. Pij wodę!
Woda również bierze udział w procesach detoksykacji stanowiąc rozpuszczalnik, a zarazem transporter dla szkodliwych metabolitów przemiany materii i substancji toksycznych. Odpowiednie jej spożycie w ciągu dnia zmniejszy ryzyko odwodnienia, a tym samym usprawni proces oczyszczania organizmu i wpłynie korzystnie na stan i kondycję skóry, zredukuje uczucie zmęczenia i pozytywnie wpłynie na koncentrację. Minimalna ilość spożytej wody to 8 szklanek dziennie. Oprócz wody możesz korzystać z herbatek ziołowych.
Zasada numer 4. Zamień mięso na strączkowe.
Mięso, szczególnie te nieprawidłowo przygotowywane może być dodatkowym źródłem wolnych rodników. Ponadto wędzenie, długotrwałe pieczenie, smażenie i grillowanie mięsa przyczynia się do powstania szkodliwych dla organizmu substancji toksycznych. Należy zatem najczęściej jak tylko to możliwe zamieniać mięso na nasiona roślin strączkowych, takie jak: fasola, soczewica, ciecierzyca, bób, groch czy soja. Dzięki temu unikniemy niekorzystnych dla naszego zdrowia substancji, a dietę wzbogacimy dodatkowo w witaminy z grupy B, wapń, potas, magnez oraz cynk i żelazo.
Zasada numer 5. Zrezygnuj z używek.
Aby w pełni oczyścić swój organizm należy bezwzględnie zrezygnować z wszelkiego rodzaju używek. Nadmiar alkoholu, palenie papierosów czy nawet przebywanie w towarzystwie osób palących będzie miało niekorzystne konsekwencje zdrowotne. Wskazana jest również rezygnacja z cukru rafinowanego i wszelkiego rodzaju słodyczy.
Zasada numer 6. Zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych
Zupy, sosy w proszku, gotowe mieszanki przypraw, produkty garmażeryjne, przekąski słone i słodkie – to tylko nieliczne produkty, które powinny raz na zawsze zniknąć z Twojego jadłospisu. Unikaj produktów wysoko przetworzonych, zamiast nich wybieraj produkty naturalne.
Przykład? Zamień płatki kukurydziane na naturalne płatki owsiane, a jogurt owocowy z wsadem na jogurt naturalny z kawałkami świeżych owoców.
Zasada numer 7. Więcej ruchu!
Umiarkowana aktywność fizyczna usprawnia metabolizm i przyspiesza proces detoksykacji organizmu. Powinna stanowić nieodłączny element towarzyszący zmianom nawyków żywieniowych. Wyjdź zatem do parku pobiegać, wyjedź za miasto na długi spacer, poćwicz w domu lub skorzystaj z zajęć zorganizowanych. Pamiętaj, że podejmowanie aktywności fizycznej w miejscach o wysokim zanieczyszczeniu środowiska to niekoniecznie dobre rozwiązanie w sytuacji kiedy chcesz oczyścić swój organizm.
Te proste zmiany pomogą Ci nie tylko oczyścić swój organizm i usprawnić jego funkcjonowanie, ale sprawią, że poczujesz się lepiej, a Twoja dieta będzie zdecydowanie bardziej prawidłowo skomponowana.
Klaudia Wiśniewska – dietetyk kliniczny
Instytut Zdrowego Żywienia i Dietetyki Klinicznej SANVITA
PUBLIKACJA: WEDDING, 2016