Nadwaga i otyłość

Przyczyny nadwagi i otyłości

Przyczyny nadwagi i otyłości

Nadwaga i otyłość to problem dotykający coraz większą grupę ludzi na całym świecie. Szacuje się, że w Polsce ponad 50 % społeczeństwa ma nadwagę, a aż 25%- otyłość. Podłoże tego problemu leży zarówno w nieprawidłowym sposobie odżywiania, braku aktywności fizycznej, jak i złym stanie zdrowia oraz predyspozycjach genetycznych. Z tego względu przed pierwszym spotkaniem z dietetykiem wskazane jest wykonanie podstawowych badań tj. morfologia krwi, stężenie glukozy i insuliny, badanie stężenia hormonów tarczycy, lipidogramu, badanie moczu oraz innych specjalistycznych w przypadku występujących już schorzeń. Pacjent trafiający do dietetyka klinicznego z kompleksem aktualnych wyników badań może mieć pewność, że przygotowany plan żywieniowy będzie uwzględniał jego indywidualne potrzeby związane ze stanem zdrowia. Oprócz wyników badań na pierwszą wizytę dietetyczną warto przygotować i zabrać ze sobą dzienniczek bieżącego spożycia w którym został spisany 3- , 5-lub 7-dniowy jadłospis pacjenta, z uwzględnieniem gramatury spożywanych produktów, formy przygotowania i godzin posiłków oraz przygotować się do badania składu ciała. Dodatkowo, podczas wizyty dietetycznej specjalista przeprowadza z pacjentem wywiad, podczas którego omawiane są możliwe przyczyny otyłości  oraz ustalana jest indywidualna strategia leczenia żywieniowego i redukcji masy ciała. Przyjrzyjmy się zatem bliżej różnorodnym przyczynom nadmiernej masy ciała. [...]  Więcej

Genetyczne podłoże otyłości

GENETYCZNE PODŁOŻE OTYŁOŚCI

Otyłość można uznać za jedną z ważniejszych i coraz powszechniej występujących chorób cywilizacyjnych. Zgodnie z raportem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO – World Health Organization), na świecie żyje około 1,6 miliarda ludzi z nadwagą i otyłością, których wskaźnik masy ciała (BMI) przekracza 25. Alarmujące jest to, że liczba ta stale rośnie.

Nadmiar tkanki tłuszczowej staje się przyczyną licznych komplikacji zdrowotnych oraz ściśle koreluje z występowaniem wielu chorób, takich jak: choroby sercowo-naczyniowe (choroba wieńcowa, udar mózgu), cukrzyca typu 2, niektóre nowotwory, co prowadzi do zwiększenia ryzyka przedwczesnej śmierci. Problem otyłości stanowi zatem poważne wyzwanie dla ekspertów z wielu dziedzin, którzy nieustannie poszukują nowych alternatywnych metod leczenia oraz nowych narzędzi diagnostycznych ułatwiających pracę z pacjentem otyłym[...]  Więcej

Sekret skutecznego odchudzania

Większość osób w pewnym okresie swojego życia podejmuje próby zmniejszenia masy ciała za pomocą różnych diet, w tym gotowych diet zamieszczonych w czasopismach, lub stosując głodówki. Z analizy badań wynika jednak, że wiele osób rezygnuje w trakcie stosowania diety, a ponad 50% osób, którym udało się zeszczupleć powraca do poprzedniej masy ciała w ciągu roku. Dlaczego skuteczność takich działań jest niska i pomimo zwiększonego stosowania różnych diet ciągle wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością?

Przyczyny otyłości

Otyłość społeczeństwa przestała być już tylko problemem amerykańskim. Bywa widoczna także na naszych ulicach. Z czego wynika ten rosnący problem, skoro wzrasta świadomość zdrowotna społeczeństwa i dostępność zdrowej żywności?

Dieta na Twoją miarę

Zmieniłaś już swój jadłospis, schowałaś głęboko słodycze, a mimo to kilogramów wcale nie ubywa. Zobacz co możesz zrobić jeszcze w takiej sytuacji.

    Koszyk