O niemarnowaniu jedzenia – praktyczne wskazówki.
Ostatnio nasza specjalistka Oliwia Pietrasińska w rozmowie w Radio Plus zdradziła tajniki na to jak nie marnować jedzenia po świętach. Mówiła też o tym jak odpowiednio mrozić żywność.
Po pierwsze – planuj! Nie kupuj nadmiarowych ilości, a do sklepu wybieraj się z listą zakupów i nie „na głodnego”. Głodny zawsze kupi więcej!
Jednak, jeśli po świętach/ spotkaniu rodzinnym bądź innej imprezie zostanie Ci zbyt dużo w lodówce – mamy dla Ciebie kilka rad!
- W lodówce przechowuj produkty na odpowiednich półkach. Stosuj zasadę „pierwsze kupione – pierwsze spożyte”.
- Wypróbuj MROŻENIA! Pozwala ono znacznie wydłużyć świeżość potraw i ich przydatność do spożycia. Do mrożenia nadają się mięso, ryby, słodkie wypieki, pieczywo, warzywa czy owoce.
Tylko jak zrobić to poprawnie? Zachowaj kilka zasad!
- Sprawdź temperaturę w zamrażalniku. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiednio niskiej (minimum -18°C) i niezmiennej temperatury w zamrażarce: rozmrażana i powtórnie zamrażana żywność może być niebezpieczna dla zdrowia.
- Podziel większe porcje na mniejsze – tak aby później mieć jedzenie na przysłowiowy „jeden obiad”. Raz zamrożony produkt, nie nadaje się do ponownego mrożenia.
- Oznaczaj produkty nazwą i terminem zamrożenia, np. „pierogi z kapustą – 26.12.2022”
- Zamrażaj w odpowiednich, szczelnie zamkniętych pojemnikach lub woreczkach foliowych.
- Pilnuj dat mrożenia. Każdy produkt ma swój własny czas, przez który może być zamrożony.
Na przykład:
– Pieczywo, ciasta (bez kremów/ żelatyny): ok. 3 miesiące
– Mięso, ryby, wędliny, pasztety: ok. 3-4 miesiące
– Pierogi/ uszka: ok. 6 miesięcy
– Owoce i warzywa: ok. 12 miesięcy
- Podziel się z innymi! Obdaruj swoich gości czy sąsiadów przygotowanymi smakołykami. Możesz również zanieść żywność do wybranej Jadłodzielni niedaleko Twojego domu.
Podsumowując – planuj mądrze, przemyśl i zrób listę zakupów, odpowiednio przechowuj jedzenie, a to, co zostanie – rozdaj lub zamroź i wykorzystaj później 🙂