Dieta dla płodności

Dieta w zaburzeniach erekcji

Dieta w zaburzeniach erekcji. Leczenie i zapobieganie
Dietetyk kliniczny Sylwia Leszczyńska to specjalista od płodności. Jakiś czas temu na portalu https://portalzdrowiaseksualnego.pl/ pojawił się artykuł dietetyk Sylwii na temat diety w zaburzeniach erekcji. Treść artykułu znajdziecie poniżej.

Zaburzeniom erekcji można zapobiegać dietą. Dietą można leczyć zaburzenia erekcji.
Jeśli mężczyzna chce zapewnić sobie prawidłową erekcję, powinien wiedzieć, że wszystko, co jest dobre dla serca, jest też dobre dla penisa.
zaburzeniach erekcji mówimy wtedy, kiedy mamy do czynienia z trwałą niezdolnością do osiągnięcia i/lub utrzymania erekcji wystarczającej do prowadzenia satysfakcjonującej aktywności płciowej.
Mechanizm erekcji
Mechanizm erekcji angażuje układ nerwowy i układ naczyniowy. W tym procesie niezbędne jest poszerzenie naczyń, którymi krew napływa do ciał jamistych prącia, a do poszerzenia naczyń potrzebny jest tlenek azotu wytwarzany przez śródbłonek naczyniowy. Śródbłonek wyściela ciała jamiste prącia i stanowi wewnętrzną warstwę wszystkich innych naczyń tętniczych. To właśnie dysfunkcja śródbłonka naczyniowego związana z zaburzeniami produkcji tlenku azotu jest najczęstszą przyczyną zaburzeń erekcji. Miażdżyca tętnic utrudniająca dopływ krwi do prącia również nie sprzyja erekcji. Szacuje się, że problem zaburzeń erekcji dotyczy aż trzech milionów mężczyzn w Polsce. Nieprawidłowe odżywanie odgrywa istotną rolę w powstawaniu zaburzeń erekcji, a zmiany stylu życia powinny być pierwszym krokiem zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu dysfunkcji erekcji.
Czynniki ryzyka
Jako że śródbłonek naczyń prącia jest narażony na te same negatywnie działające czynniki, które uszkadzają śródbłonek innych naczyń tętniczych, czynniki ryzyka zaburzeń erekcji u mężczyzn są takie same, jak czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Jakie to czynniki? Są to:  podwyższone stężenie cholesterolu, podwyższone stężenie trójglicerydów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, otyłość, palenie papierosów. Im więcej tych czynników, tym większe ryzyko pojawienia się dysfunkcji seksualnych. Warto zauważyć, że czynniki te w większości są modyfikowalne dietą.
Zmiany w diecie jako działanie profilaktyczne i lecznicze w zaburzeniach erekcji
Jeśli mężczyzna chce zapewnić sobie prawidłową erekcję, powinien wiedzieć, że wszystko, co jest dobre dla serca, jest też dobre dla penisa. Zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych zatyka naczynia krwionośne utrudniając właściwy przepływ krwi do ciał jamistych znajdujących się w prąciu, co jest warunkiem wzwodu i wpływa na przyjemność, którą czerpie się z seksu. Niekorzystne będą wszystkie czynniki działające prozapalnie i uszkadzające śródbłonek: kwasy tłuszczowe trans, cukry proste, a także stres i palenie tytoniu. Z kolei te składniki, które działają przeciwzapalnie i chronią naczynia (kwasy omega-3, selen, cynk, antyoksydanty) będą również korzystnie działać w profilaktyce i leczeniu dysfunkcji erekcji.
Źródło kwasów tłuszczowych omega3
Aby dostarczyć korzystne dla organizmu w zaburzeniach erekcjikwasy tłuszczowe omega 3 (działają ochronnie na naczynia krwionośne, wpływają na obniżenie ciśnienia, są niezbędne dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego) warto włączyć do swojej diety nie tylko ryby morskie, ale również siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie. Bardzo dobrym źródłem tych kwasów są także algi, możesz z nich robić sałatki, dodawać do zup, koktajlów. Duże ilości cynku dostarczysz z pestkami dyni, a selenu z orzechami brazylijskimi i soczewicą. Im ciemniejsze barwy warzyw i owoców tym więcej mają antyoksydantów. Wybieraj ciemne winogrona, bakłażany. Zwiększ udział wspomagających erekcję produktów takich jak borówki, granat (pozytywny wpływ może mieć regularne picie soku z granata – zwiększa produkcję śródbłonkowego tlenku azotu), kakao zawierających duże ilości polifenoli.
Nawet jednorazowe podanie 2 łyżek kakao bez cukru korzystnie wpływa na funkcje śródbłonka, którego uszkodzenie jest jedną z głównych przyczyn zaburzeń erekcji. Jego efekt może być zniesiony przez dodatek cukru, dlatego słodzone kakao w proszku nie będzie dobrym wyborem. Korzyści tych zmian w diecie zostały udowodnione w badaniach. Warto pamiętać, że do produkcji śródbłonkowego tlenku azotu i uzyskania wzwodu potrzebny jest aminokwas arginina.

Można go dostarczyć do organizmu wybierając granolę, płatki owsiane, orzechy, produkty mleczne, zielone warzywa, warzywa korzeniowe, czosnek, soję, nasiona i żeń-szeń. Korzyści przyniesie również ograniczenie węglowodanów prostych, słodyczy, słodzonych napojów. Dobrym rozwiązaniem jest wybór mniej tłustych mięs i zastąpienie części białka zwierzęcego białkiem roślinnym (fasole, soja, ciecierzyca, soczewica). Fasole, orzechy, nasiona, tofu dostarczą również niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. W odróżnieniu od produktów białkowych pochodzenia zwierzęcego, w których dominują niekorzystne nasycone kwasy tłuszczowe.

 W przypadku zaburzeń erekcji warto oznaczyć stężenie witaminy D i utrzymywać je na optymalnym poziomie. Wykazano, że im większy niedobór witaminy D, tym cięższy przebieg mają zaburzenia erekcji.
Nadwaga a zaburzenia erekcji
Nie możesz zapomnieć o znaczeniu masy ciała dla procesu udanej erekcji. Wpływ nadmiernej masy ciała na czynniki endokrynologiczne i zaburzenia erekcji jest dobrze udokumentowany. Nadmierna masa ciała u mężczyzn wiąże się ze zwiększoną produkcją estrogenu w tkance tłuszczowej oraz obniżoną produkcją androgenów (tzw. hormonów męskich), w tym testosteronu oraz białka wiążącego hormony płciowe (SHGB). Nadmiar estrogenu u mężczyzn może zaburzać proces spermatogenezy, a im mniej testosteronu, tym więcej tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicach brzucha, co może niekorzystnie wpływać na funkcje seksualne i być podłożem zaburzeń erekcji.
Nadmiar tkanki tłuszczowej oznacza również większą ilość prozapalnych cytokin w organizmie, co jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia, a to – jak już wiemy, sprzyja zaburzeniom erekcji. Warto oznaczyć poziom tkanki tłuszczowej w gabinecie dietetycznym wykonując badanie składu ciała. Bywa, że nawet przy prawidłowej masie ciała, skład ciała może nie być optymalny, a poziom tkanki tłuszczowej powyżej normy. Na pewno normalizacja masy ciała przynosi korzyści dla prawidłowej gospodarki hormonalnej i problemu zaburzeń erekcji. Warto jednak odchudzać się pod okiem dietetyka, aby mieć pewność, że dieta jest zbilansowana i dostarczy wszystkich kluczowych składników.

Tabela. Seks-składniki w poprawie funkcji seksualnych [żródło: książka Dieta dla płodności Sylwia Leszczyńska]

seks-składnik działanie źródła w diecie
minokwas arginina niezbędny do produkcji tlenku azotu, koniecznego do uzyskania erekcji (brak badań dotyczących wpływu na funkcje seksualne kobiet) granola, płatki owsiane, orzechy ziemne i włoskie, produkty mleczne, warzywa zielone i korzeniowe, czosnek, żeń-szeń
cynk potrzebny do produkcji spermy, korzystne działanie w zaburzeniach erekcji, właściwości przeciwzapalne chude mięso i mleko, żółtko jaja. kasze gruboziarniste, musli naturalne (będą ponadto źródłem stałej energii, która przyda się w łóżku), orzechy, ryby morskie, ostrygi
selen konieczny do syntezy hormonów płciowych, wpływa na liczbę i ruchliwość plemników, dzięki przeciwzapalnemu działaniu wykazuje właściwości ochronne naczyń ryby, ostrygi, mięso, kukurydza, pełnoziarniste pieczywo, ryż brązowy, orzechy brazylijskie, fasola, soja, soczewica
witamina C przeciwutleniacz, uszczelnia naczynia krwionośne, chroni przed wystąpieniem miażdżycy, zwężeniem naczyń i przed zaburzeniami erekcji dzika róża, porzeczki (najwięcej czarne), owoce cytrusowe, maliny, większość czerwonych i zielonych warzyw i owoców, granat, papryka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na tę witaminę
witamina E chroni naczynia krwionośne przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i przed wystąpieniem miażdżycy, wpływa na prawidłowe krążenie kiełki zbóż, soja, awokado, jajka, kasza gryczana i jęczmienna, orzechy, szparagi, jarmuż, brukselka, groszek zielony, płatki owsiane
kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ciśnienie i cholesterol, są niezbędne dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, wykazują działanie przeciwdepresyjne olej lniany, tłuste ryby: łosoś, makrela (unikaj królewskiej), śledź, siemię lniane, orzechy włoskie
izoflawony wiążą się z receptorami dla estrogenów, wpływając w ten sposób na prawidłowe nawilżenie pochwy soja, tofu, fasole, soczewica
polifenole zwiększają produkcję tlenku azotu, uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie granat, kakao, ciemne winogrona, śliwki, borówki, jagody, aronia jeżyny, brokuły, kapary, korzeń pietruszki
Udane życie seksualne sprzyja zdrowiu oraz świadczy o tym, że jesteśmy zdrowi. Sprawia, że czujemy się dobrze w relacji partnerskiej i społecznej. Dlatego warto zadbać o swoją dietę, aby móc cieszyć się seksem.
Więcej o zaburzeniach funkcji seksualnych oraz znaczeniu diety dietetyk Sylwia Leszczyńska pisze w książce Dieta dla płodności.

Zapraszamy do zapisów do specjalisty.

Stałe godziny przyjęć:

Poniedziałek oraz środa: 16:00-21:00
Wtorek: 10:00-14:00