Nadwaga i otyłość - leczenie otyłości, Newsy, Odżywianie dla zdrowia, Plan żywieniowy - porady dietetyczne, Porady dietetyczne odchudzanie

Badanie składu ciała

Projekt bez nazwy 1

Badanie składu ciała (BIA – Bioelectrical impedance analysis) jest bezpiecznym, dokładnym i nieinwazyjnym sposobem, aby dowiedzieć się o swoim organizmie jeszcze więcej niż widać na pierwszy rzut oka.  Analizę składu ciała przeprowadzają dietetycy kliniczni z Poradni Sanvita w Warszawie, co gwarantuje dokładne i rzetelne wyniki.

Do pomiaru wykorzystywany jest profesjonalny analizator medyczny Maltron International BioScan 920-2, który jest stosowany w praktyce klinicznej oraz ośrodkach naukowych.

Na czym polega badanie składu ciała?

Metoda analizy składu ciała opiera się na pomiarze oporu elektrycznego poszczególnych tkanek, które w odmienny sposób przewodzą (nieodczuwalne dla człowieka) słabe impulsy prądu o natężeniu 800μA w zakresie 4 częstotliwości (5kHz, 50kHz, 100 kHz i 200 kHz). Taki pomiar w efekcie daje wyniki o bardzo dużej powtarzalności i wiarygodności.

Jak wygląda analiza składu ciała?

Badanie składu ciała wykonywane jest w pozycji leżącej. Pomiar odbywa się w systemie cztero – lub ośmioelektrodowym w układzie przeciwstronnym. Jest bezbolesne i nieinwazyjne. W związku z tym jest jedną z najdokładniejszych metod pomiaru składu ciała. Charakteryzuje się większą dokładnością w porównaniu do powszechnie dostępnych analizatorów w pozycji stojącej.

Dietetyk kliniczny przeprowadzający analizę składu ciała w gabinecie podpina elektrony do gołej prawej stopy oraz prawej dłoni. Następnie podpina elektrody do analizatora oraz ustawia na nim podstawowe parametry. W dzień badania wygodniej jest zatem założyć skarpetki (nie rajstopy).

Jak przygotować się do analizy składu ciała?

Po pierwsze sprawdź czy nie masz przeciwwskazań zdrowotnych do badania. Badanie składu ciała nie może być przeprowadzone:

 • kobietom w ciąży
 • osobom cierpiącym na epilepsję
 • osobom posiadającym rozrusznik serca

Po drugie postaraj się zastosować do poniższych zasad. Aby wyniki odzwierciedliły faktyczny stan organizmu, należy:

 • przez 12 godzin przed pomiarem unikać dużego wysiłku fizycznego
 • przez 12 godzin przed pomiarem nie spożywać alkoholu
 • w dniu badania unikać napojów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyczne, niektóre napoje gazowane)
 • przed badaniem zachować minimum 3 godzinną przerwę od ostatniego posiłku (można spożywać wodę)
 • w ciągu 30 min przed badaniem oddać mocz

Zachęcamy do zapoznania się z naszym CENNIKIEM

Jakie informacje uzyskasz dzięki analizie składu ciała?

Pomiar umożliwia odczyt ponad 45 parametrów, które otrzymasz już w kilka sekund.

Między innymi dowiesz się o:

 • zapotrzebowaniu energetycznym
 • zawartości tkanki tłuszczowej
 • zawartości beztłuszczowej masy ciała
 • ilości wody całkowitej, wody zewnątrzkomórkowej i wewnątrzkomórkowej,
 • masie komórkowej
 • masie mięśni
 • gęstości ciała
 • masie glikogenu
 • odżywieniu białkowym
 • zawartości wapnia i potasu.

Otrzymasz także „surowe” dane techniczne tj. rezystancja, reaktancja, impedancja i kąt fazowy wykorzystywany jako jeden z parametrów monitorowania gospodarki wodnej u pacjentów z chorobami nerek oraz stanu odżywienia pacjentów.

Zobacz przykładowe wyniki analizy składu ciała!

Korzyści z badania składu ciała

W gabinecie dietetycznym (poradnia dietetyczna Sanvita – Warszawa) badanie składu ciała przeprowadzone jest przez profesjonalnego dietetyka klinicznego, co gwarantuje dokładne i rzetelne wyniki.

Badanie składu ciała w pozycji leżącej jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, co oznacza, że nie musisz obawiać się bólu, dyskomfortu lub infekcji.

Przede wszystkim badanie to pozwala na dokładne określenie zawartości wielu parametrów organizmu. Możesz zrobić analizę dla własnej świadomości lub razem z dietetykiem wykorzystać wyniki w procesie odchudzania i poprawy zdrowia. badanie składu ciała w pozycji leżącej może pomóc w skutecznym monitorowaniu postępów podczas redukcji, w procesie rehabilitacji lub po prostu do oceny ogólnego stanu zdrowia.

Analiza składu ciała zdecydowanie pomoże w ustaleniu zaleceń oraz indywidualnego planu żywieniowego przez dietetyka. Korzystając z usług dietetyka w Warszawie, pacjenci mogą skorzystać z doświadczenia i wiedzy specjalisty, który pomoże w uzyskaniu najlepszych wyników dzięki skutecznej diecie i zdrowemu stylowi życia.

Ogromnym plusem badania składu ciała jest możliwość porównywania parametrów na kolejnych wizytach. Analizator zestawia ze sobą wyniki, przedstawiając progres pracy pacjenta w bardzo przejrzysty sposób.

Wynik pokazuje dużo informacji o Twoim ciele – pełny wynik zawiera kilkanaście stron i jest interpretowany na wizycie z dietetykiem. Po wizycie otrzymujesz pełny wynik mailem w pdf. Sprawdź szczegóły.

Zadzwoń lub napisz do nas i zapisz się już dziś!

Dietetyk Instytutu Sanvita

Pobierz dietę przeciwzapalaną – zadbaj o zdrowie i odporność już teraz.