Płodność, ciąża, karmienie - dietetyk radzi

Laktoferyna w diecie niemowląt

artykul laktoferyna

Laktoferyna jest rodzajem białka występującym w mleku krowim oraz kobiecym. W siarze stanowi około 30% całkowitej zawartości białka, w mleku dojrzałym- 15-20%. Posiada zdolności do silnego i odwracalnego wiązania się z żelazem. Poza tym przypisywane jest jej również działanie antybakteryjne.
Laktoferyna działa bezpośrednio na powierzchni bakterii, powodując uszkodzenia błony komórkowej i w konsekwencji rozpad bakterii. Jednak jej negatywne działania nie są skierowane na bakterie probiotyczne, czyli nie niszczy naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Co więcej, wspomaga namnażanie Bifidobacterium udostępniając im jony żelaza, dzięki czemu działa podobnie jak prebiotyk. Laktoferyna działa również przeciwwirusowo zapobiegając interakcji wirusa z komórkami człowieka i tym sposobem nie dopuszcza do zakażenia. Poza tym ma również działanie immunomodulacyjne, gdyż wpływa na aktywacje komórek odpowiedzialnych za odporność organizmu.

Więcej o laktoferynie w poniższym artykule Adrianny Frelich, dietetyka klinicznego współpracującego z Instytutem Sanvita. Czasopismo “Dobra mama” nr 6 (46).