Newsy, Płodność, ciąża, karmienie - dietetyk radzi

ARTYKUŁY NASZYCH SPECJALISTÓW

Szablon do grafik szkolen wymiary 49

Od pewnego czasu artykuły naszych specjalistów pojawiają się regularnie na portalu Kcalmar. Dotyczą one przede wszystkim żywienia w różnych jednostkach chorobowych, a także żywności traktowanej jako jedną z pierwszych potrzeb człowieka.

Właściciel Instytutu Sanvita – dietetyk kliniczny Sylwia Leszczyńska, napisała artykuł, który został opublikowany na blogu portalu Kcalmar.

Zachęcamy do przeczytania. Oczywiście pozostajemy w temacie niepłodności. Dietetyk porusza temat związku celiakii (choroby trzewnej) z niepłodnością.

Celiakia czyli trwała nietolerancja glutenu – frakcji białek znajdujących się w zbożach (na przykład w pszenicy, życie, jęczmieniu). Celiakia to choroba o podłożu autoimmunologicznym rozpoznawana 3-4-krotnie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Dotyczy ona 1% dorosłej populacji.

Choroba trzewna wpływa na układ immunologiczny zwiększając w organizmie ilość substancji prozapalnych – cytokin. Badania wykazują wpływ celiakii na niepłodność. Może się ona wiązać na przykład z późniejszym wystąpieniem pierwszej miesiączki, wcześniejszą menopauzą, jak również z nieregularnymi cyklami. Prowadzi również do poronień, przedwczesnych porodów, jak również może prowadzić do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Co więcej, celiakia może wpływać również na płodność u mężczyzn – na przykład pogarszając jakość nasienia.

O tym czy warto iść do dietetyka w takiej sytuacji oraz jak stosować zasady rozsądnej diety bezglutenowej dowiecie się z artykułu “Choroba trzewna a niepłodność – ważne informacje dla dietetyka!”.

Link do artykułu: https://kcalmar.com/…/20…/04/24/choroba-trzewna-nieplodnosc/

Godziny przyjęć dietetyk Sylwii Leszczyńskiej to:
Poniedziałek: 16:00-21:00
Wtorek: 10:00-14:00
Środa: 17:00-21:00

Jedna odpowiedź do “ARTYKUŁY NASZYCH SPECJALISTÓW

Komentowanie zablokowane