Płodność, ciąża, karmienie - dietetyk radzi

Prawidłowa waga po porodzie

str58

Przyrost masy ciała kobiety w ciąży jest czymś zupełnie normalnym. Specjaliści mówią, że kobieta o prawidłowej masie ciała przed ciążą powinna przytyć średnio 11-15 kg. Jednak nie wszystkim tak łatwo jest pozbyć się nadmiernych kilogramów, które zostały po urodzeniu dziecka.
Często przyjście na świat dziecka zmienia nasze życie o 180 stopni- przede wszystkim, jeżeli stajemy się mamami po raz pierwszy. Teorię mamy w małym paluszku, jednak gdy przychodzi do praktyki, coś zaczyna kuleć. Najczęściej główną przyczyną zaniedbywania siebie jest brak czasu. Nasze życie koncentruje się dookoła małej istoty i zupełnie zapominamy o swoich potrzebach. W trakcie dnia zjadamy posiłki w biegu, pomiędzy jedną a drugą drzemką swojego dziecka, nie koncentrując się na zbilansowanej diecie. Nie wspominając już o odpowiedniej ilości płynów wypijanych w ciągu dnia.

O tym jakie są jeszcze inne przyczyny trudności w powrocie do masy ciała sprzed ciąży, co kobieta może zrobić już podczas ciąży, a co po porodzie, aby proces ten ułatwić wyjaśnia Adrianna Frelich dietetyk kliniczny współpracujący z Instytutem Sanvita w artykule „Prawidłowa waga po porodzie”, czasopismo Dobra Mama nr 1 (47).

Zachęcamy do lektury!

Artykuł- Prawidłowa waga po porodzie