Newsy

O wpływie diety na długość życia w Pytaniu na Śniadanie

109877436 3350172731710239 4453789371968127141 o
Dietetyk Klaudia w programie Pytanie na śniadanie zdradziła kilka żywieniowych faktów dotyczących wpływu diety na długość życia i zdrowie.

Podstawą zdrowej diety jest spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców.  Zalecenia WHO, podobnie jak wytyczne polskie, wskazują na konieczność spożywania minimum 400 g warzyw i owoców każdego dnia w celu utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Niestety, według statystyk GUS w Polsce dobowe spożycie tych składników diety wynosi zaledwie 300 g, czyli poniżej zalecanego minimum. Istnieją badania naukowe wskazujące, iż spożywanie 800 g warzyw i owoców może nieść dodatkowe korzyści dla naszego zdrowia. Może również spowalniać proces starzenia. Wskazane jest wybieranie warzyw i owoców o zróżnicowanej barwie, ze względu na występowanie w nich odmiennych związków bioaktywnych. Możemy tu wyróżnić antocyjany występujące w fioletowych warzywach i owocach, czy sulforafan obecny w kapuście, które wykazują działanie antykancerogenne. 

Oprócz warzyw i owoców nie możemy zapomnieć o pozostałych grupach produktów spożywczych, które zawierają istotne dla naszego zdrowia składniki. Pamiętajmy o tym, aby w naszej diecie obecne były produkty takie jak: kasze, jaja, ryb, a także orzechy.

Zachęcamy do obejrzenia całej rozmowy w programie Pytanie na śniadanie