Newsy, Współczesna dietetyka

Numer osiemnasty “Współczesna dietetyka”

Szablon do grafik szkolen wymiary 2022 03 30T153210.491

Odpowiednie odżywianie w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej jest niezwykle ważnym czynnikiem istotnie wpływającym na wyniki badań pacjentów i prewencję powikłań. Jest to idealny przykład chorób, przy których sama farmakoterapia jest niewystarczającą metodą postępowania w celu uzyskania jak najlepszych efektów leczniczych. W bieżącym wydaniu przedstawiamy najnowsze zalecenia interwencji dietetycznych w cukrzycy oraz szczegółowo omówimy właściwości diety wegańskiej wykorzystywanej często w przypadkach tego typu zaburzeń.

Dietetycy borykają się z wieloma kwestiami “organizacyjnymi” w zakresie swojej działalności. Jest to spowodowane rozwijającym się rynekiem doradztwa dietetycznego i szeroki zakres usług oferowanych pacjentom. Zdarza się, że pacjenci odwołują wizyty, nie pojawiają się regularnie na wcześniej umówionych spotkaniach, wybiórczo traktują wskazania dietetyczne. Później uskarżają się na brak efektów. Pierwsze spotkanie z pacjentem jest najważniejsze w toku długotrwałej i efektywnej współpracy. Podczas niego dietetyk ma okazję poznać pacjenta na tyle, aby przygotować spersonalizowaną dietę oraz to w czasie tej wizyty zyskuje zaufanie pacjenta. Jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie z pacjentem piszemy w dziale psychodietetyka.

W najnowszym numerze sporo miejsca poświęcamy także najmłodszym pacjentom. W jednym z artykułów skupimy się na najważniejszych kwestiach związanych z RZS u dzieci. Dodatkowo prezentujemy szczegółowy artykuł na temat żywienia dzieci z zespołem Downa, gdzie ze względu na złożoność choroby niezbędne są interwencje żywieniowe.

Zachęcam do lektury,
Sylwia Leszczyńska
redaktor prowadząca

W osiemnastym numerze Współczesnej Dietetyki znajdziemy teksty naszych specjalistów:

– TEMAT NUMERU: Zaburzenia gospodarki węglowodanowej w gabinecie dietetyka. Wspólne zalecenia | Ewa Grabani, dietetyk, psychodietetyk [link do artykułu]

– PSYCHODIETETYKA: Pierwsza konsultacja dietetyczna. Skuteczna komunikacja i budowanie strategii zmiany | Małgorzata Kaczyńska, psycholog [link do artykułu]

Zachęcamy do lektury!
Dołącz do nas!  www.wspolczesnadietetyka.pl