Newsy, Współczesna dietetyka

Numer osiemnasty „Współczesna dietetyka”

Odpowiednie odżywianie w zaburzeniach gospodarki węglowodanowej jest niezwykle ważnym czynnikiem istotnie wpływającym na wyniki badań pacjentów i prewencję powikłań. Jest to idealny przykład chorób, przy których sama farmakoterapia jest niewystarczającą metodą postępowania w celu uzyskania jak najlepszych efektów leczniczych. W bieżącym wydaniu przedstawiamy najnowsze zalecenia interwencji dietetycznych w cukrzycy oraz szczegółowo omówimy właściwości diety wegańskiej wykorzystywanej często w przypadkach tego typu zaburzeń.

Z racji na rozwijający się rynek doradztwa dietetycznego dietetycy borykają się z wieloma kwestiami “organizacyjnymi” w zakresie swojej działalności. Zdarza się, że pacjenci odwołują wizyty, nie pojawiają się regularnie na wcześniej umówionych spotkaniach, wybiórczo traktują wskazania dietetyczne. Później uskarżają się na brak efektów. Pierwsze spotkanie z pacjentem jest najważniejsze w toku długotrwałej i efektywnej współpracy. Podczas takiej wizyty dietetyk ma okazję poznać pacjenta na tyle, aby przygotować spersonalizowaną dietę. Również w tym czasie zyskuje zaufanie pacjenta. Jak powinno wyglądać pierwsze spotkanie z pacjentem, aby przyniosło oczekiwane efekty zarówno dla pacjenta jak i dla dietetyka? Piszemy o tym w dziale psychodietetyka.

W najnowszym numerze sporo miejsca poświęcamy także najmłodszym pacjentom. W jednym z artykułów skupimy się na najważniejszych kwestiach związanych z RZS u dzieci. Dodatkowo prezentujemy szczegółowy artykuł na temat żywienia dzieci z zespołem Downa, gdzie ze względu na złożoność choroby niezbędne są interwencje żywieniowe.

Zachęcam do lektury,
Sylwia Leszczyńska
redaktor prowadząca

W osiemnastym numerze Współczesnej Dietetyki znajdziemy teksty naszych specjalistów:

– TEMAT NUMERU: Zaburzenia gospodarki węglowodanowej w gabinecie dietetyka. Wspólne zalecenia | Ewa Grabani, dietetyk, psychodietetyk [link do artykułu]

– PSYCHODIETETYKA: Pierwsza konsultacja dietetyczna. Skuteczna komunikacja i budowanie strategii zmiany | Małgorzata Kaczyńska, psycholog [link do artykułu]

Zachęcamy do lektury!
Dołącz do nas!  www.wspolczesnadietetyka.pl