Newsy, Współczesna dietetyka

Numer piętnasty “Współczesna dietetyka”

Szablon do grafik szkolen wymiary 2022 03 28T193334.773

Objawy chorób tarczycy bardzo często mylone są z objawami zwykłego przemęczenia czy stresu. Tak jest też czasem w przypadku choroby Hashimoto- jednej z najczęściej występującej w ostatnim czasie- gdzie układ immunologiczny atakuje właśnie komórki tarczycy. Pacjenci trafiający do gabinetu dietetycznego bardzo często nie zdają sobie sprawy, że przyczyną ich nadwagi, senności czy przemęczenia mogą być choroby tarczycy. Często to dietetyk jest pierwszym specjalistą, który może zasugerować diagnostykę w kierunku potwierdzenia lub wykluczenia chorób tarczycy. Jego zalecenia dietetyczne muszą także uwzględniać immunologiczne podłoże choroby, tak aby wspomóc leczenie.
Kwestie związane z chorobami tarczycy poruszono w temacie numeru, ale także w zupełnie nowym dziale tematycznym- DIAGNOSTYKA. Specjaliści będą w nim publikować artykuły dotyczące metod diagnozowania różnych jednostek chorobowych, z którymi spotykają się w swoim gabinecie oraz wskazówek na temat odczytywania i interpretacji wyników badań, z którymi pacjent może pojawić się u dietetyka.

Ponadto w numerze m.in. bardzo ciekawy i kompleksowy artykuł na temat podaży białka w celu zmaksymalizowania syntezy białek mięśniowych. Wśród sportowców wykonujących trening oporowy oraz przegląd zaleceń diety śródziemnomorskiej w kontekście chorób cywilizacyjnych.

Zachęcam do lektury,
Sylwia Leszczyńska
redaktor prowadząca

W piętnastym numerze Współczesnej Dietetyki znajdziemy teksty naszych specjalistów:

– LECZENIE NADWAGI I OTYŁOŚCI: Pacjent otyły z prawidłowymi parametrami metabolicznymi | Klaudia Wiśniewska, dietetyk [link do artykułu]

– PSYCHODIETETYKA: Pacjent z depresją. Jak efektywnie pracować z osobą z diagnozą zaburzeń nastroju? | Małgorzata Kaczyńska, psycholog [link do artykułu]


Zachęcamy do lektury!
Dołącz do nas!  www.wspolczesnadietetyka.pl